dijital baskı tercih edilme nedenleri

Dijital Baskı Neden Tercih Edilmelidir?

Dijital baskı bilgisayarda hazırlanmış tasarımların ve fotoğraflarında el değmeden kaliteli ve hızlı şekilde dijital baskı makinelerinde basılmasına denilir. Geleneksel baskı yöntemlerine bir çok avantajı bulunur. Sayfa başına daha fazla ürün alınabilir bu özelliği sayesinde oldukça fazla tercih edilmektedir. Photoshop ve corel gibi programlarda tasarımlar hazırlanabilir. Açık hava reklamlarında kullanıldığı için olumsuz hava şartlarına karşı solvent bazlı boyalar kullanılır. Afiş, tanıtım, bilboard gibi reklam ürünlerinde sıklıkla dijital baskı kullanılır. Dijital baskı hız ve kalite açısından diğer baskı tekniklerini çok geride bırakmış ve baskı işleminde boyut sınırlandırılmasını da ortadan kaldırmıştır.

Düşük Maliyet

Dijital baskı ofset baskıya göre daha az maliyetlidir. Dijital baskıda ön üretim aşaması yoktur. Bu nedenle birim maliyeti oldukça düşüktür. Baskının üretim sürecinde film, montaj ve kalıp işlemlerini devre dışı bırakacak sistem ile çalışır. Zamandan ve iş gücünden tasarruf sağlayan mükemmel bir baskı tekniğidir.

Hızlı Sonuç

Dijital baskı makineleri bir saat içinde 12 bin kadar çıktı alabilecek yüksek bir hız performansına sahiptir. Ön üretim aşaması olmadığı için bir çok işlem gün içinde teslim edilir. Acil baskıya ihtiyacı olanların hız bakımından oldukça memnun oldukları bir baskı sistemidir.

Tasarımda Özgürlük

Dijital baskının en çok tercih edilme nedenlerinden biri de tasarım konusunda özgür olunmasıdır. Kalıp olmadığı için kişiye özel tasarımlar yapılabilir. Ayrıca tasarımın üzerinde istenildiği gibi oynama ve düzenleme yapılabilmektedir. Tasarımı verileri elektronik ortamda depolandığı için istenildiği an geri getirilmektedir. Dijital baskı yöntemini tercihe etmek daha bir çok neden bulunur.

Dijital Baskı Çalışma Prensibi

Dijital baskı geleneksel baskı teknolojilerine göre sabit bir kalıba ihtiyaç duyulmaz. Bilgisayarda yer alan bir dosya kalıba ihtiyaç duyulmadan görüntüyü dijital baskı makinesi ile işleyebilmektedir. Gelişen teknolojiler ışığında matbaacılık sektöründe daha fazla yer kaplamaya başlayan dijital baskı düşük maliyetli olması sık tercih edilme nedenlerinden biridir. Üstelik kullanım alanıda bir hayli gelişmiş olan dijital baskı kırtasiye, etiket, tekstil, halı, reklam çalışması, Atatürk posteri gibi bir çok alanda kullanılır.